Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Marcin

Znaczenie imienia Marcin Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Marcin

Marcin jest to imię pochodzenia łacińskiego od imienia Martius, oznacza: ten, który jest związany z bogiem Marsem.

Znaczenie imienia Marcin

Nie ma czasu na rozważania, dla niego liczy się działanie. Nigdy nie odkłada pracy na później. Marcin często toczy wewnętrzną walkę między rzeczywistością a wyobrażeniem, między własnymi przeżyciami a możliwościami. On po prostu kocha wyzwania oraz nowości i nie cofnie się przed nieznanym. Energiczny i zdecydowany w działaniu mężczyzna. Dlatego ważne są dla niego przyjaźń i rodzina.

Rodzina i miłość

Brak mu pełnej wiary w siebie i swoje możliwości.Jak na awanturnika przystało, Marcin do wylewnych uczuciowo nie należy, ale wymaga wiele od innych. Nie rzuca słów na wiatr, dzięki czemu gwarantuje poczucie stabilności. Marcin potrafi tym samym zapewnić byt najbliższym i nigdy nie trzeba mu przypominać o jego obowiązkach. Marcin nie zapowiada się na stałego w uczuciach mężczyznę, ponieważ lubi zmieniać partnerki i wykorzystywać swe powodzenie w miłosnych podbojach.

Życie towarzyskie

Bardziej od szaleństw na parkiecie, czy przyciągania uwagi innych ciekawymi anegdotami, ceni sobie spokojną rozmowę w kącie salonu w kameralnym gronie. Nie jest jednak po prostu ciekawski – Marcin pragnie doradzać, pomagać, wspierać, aby czuć się potrzebnym i wartościowym człowiekiem. Jest pełen entuzjazmu i niekonwencjonalnych pomysłów – cieszą go własne osiągnięcia, przez co czasem jest postrzegany jako zarozumialec. Jest również wesołym kumplem z dużym poczuciem humoru. Tymi zasadami kieruje się przy wyborze najbliższych przyjaciół i środowiska życia.

Praca i kariera zawodowa

Trudno o bardziej drobiazgowy umysł, który starałby się tak dogłębnie odkryć istotę rzeczy. To rzetelny mężczyzna w pełnym tego słowa znaczeniu. Często daje się wciągnąć w przedsięwzięcia, którym nie może niestety podołać. Potrafi uchwycić ukryte aspekty wielu spraw. Nie sposób zmienić jego poglądów i zapatrywań – liczy się jednak z opinią swych bliskich.

Predyspozycje zawodowe

Marcin najlepiej realizuje się w zawodach wymagających precyzji, zdolności manualnych oraz analitycznego myślenia.

Imieniny

Marcin imieniny obchodzi 30 stycznia, 6 marca, 9, 13 kwietnia, 17, 19 lipca, 8, 24 października, 3, 11, 12 listopada, 7, 29 grudnia.

Patroni

Św. Marcin – biskup Tours. Był żołnierzem rzymskim, a następnie pustelnikiem i apostołem Galów. Jedna z licznych legend o nim mówi, ze podarował żebrakowi pół swojego płaszcza. Patron żołnierzy i młynarzy. Uważany również za patrona chroniącego przed ospą. Św. Marcin I – papież w latach 649–56. Był prześladowany przez cesarza Konstansa II nie uznającego jego wyboru. Został na jego rozkaz pojmany i przewieziony do Konstantynopola, gdzie był więziony i skazany na wygnanie. Zmarł na Krymie.

Odmiany imienia Marcin

Marcinek, Marcisz

Formy obcojęzyczna

Martinus (łac.), Martin (ogólnie przyj. forma)

Nazwiska od imienia Marcin

Marcinak, Marciniak, Marciniec, Marciniecki, Marciniewski, Marcinik, Marciniuk, Marcinkiewicz, Marcinkowicz, Marcinkowski, Marcinowicz, Marcinowski, Marcińczyk, Marciński, Marciszewski, Marcjański, Morciniak, Morciniec, Morcinowicz, Morciński

Znani imiennicy

Marcin Daniec – artysta kabaretowy Marcin Kromer (1512-1589) – pisarz, kronikarz, biskup warmiński Marcin Luter (1483-1546) – niemiecki teolog i reformator religijny Marcin Urbaś – lekkoatleta Marcin Wolski – poeta i satyryk

Przysłowia

Uczył Paweł Marcina, a sam głupi jak trzcina.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Niebieski, 4, turkus